Hírek, aktualitások

A visegrádi országok közötti egységes digitális közös piac kiépítésének célja, hogy a térség vállalkozásai fontos és rendszerezett információkhoz jussanak egymás országairól, amelyek megkönnyítik az egymás közti üzleti kapcsolatok kialakítását, elmélyítését. Az ITAPA egy olyan szoftver platform pilot alkalmazását készíti el elsőként, amelyen a négy ország közbeszerzései elérhetővé és mindenki által kereshetővé válnak. Erről rendeznek workshopot Pozsonyban 2017. november 14-én.

ITAPA együttműködve a V4-es országokban lévő partenereivel (EPMA - European projects and management agency, Silesian ICT Cluster, eDemokrácia Műhely Egyesület) meghirdeti a V4 ITAPA Award-ot, egy díjat a legjobb “okos városi” és polgároknak, vállalkozásoknak nyújtott IT szolgáltatások számára (a V4-es országokból: Cseh Köztársaság, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország).

2017. november 14., 19:00–20:30 között beszélgetést szervezünk a Kelet Kávézó és Galériában (Bartók Béla út 29, Budapest, 1114) a Nyomtassteis! projektről, a továbbfejlődési lehetőségekről, és a független magyar újságírás helyzetéről. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Nyomtass te is címmel a régi szamizdatot idéző kezdeményezést indított útjára az eDemokrácia Műhely Egyesület. Minden héten összeállítunk egy kis négyoldalas hírválogatást, amely olyan tényeket, információkat sorakoztat fel, amelyek nem jutnak el azokhoz a milliókhoz, akik csak a kormánypropaganda alapján tájékozódnak. Az A/4-es kis újságot bárki kinyomtathatja, terjesztheti, de már azzal is tett valamit, ha csak a szomszéd postaládájába bedobja.

Az elmúlt évek statisztikai adatai azt mutatják, hogy folyamatosan emelkedik a közérdekű adatkiadás iránti perek száma, gyakorlatilag minden nap érkezik egy ilyen ügy a Fővárosi Törvényszékhez - adta hírül az MTI.

A szervezők egyszerre biztosítanak anonimitást, és garantálják, hogy egy ember csak egyszer szavazhasson.

Miközben korrupciós botrányoktól hangos az ország, vannak, akik nemcsak szörnyülködnek ezen, hanem tesznek is ellene. Már hat település csatlakozott ahhoz a klubhoz, amelynek tagjai vállalták, hogy egy éven belül az internet segítségével önként teszik átláthatóvá a működésüket és gazdálkodásukat.

Olyan településeket keres az eDemokrácia Műhely Egyesület és Pázmánd Község Önkormányzata, amelyek vállalják, hogy közérdekű adataik teljes körű közzétételével tökéletesen átláthatóvá teszik a gazdálkodásukat és a működésüket. Az egyesület reprezentatív kutatása szerint az önkormányzatok jelenleg 17%-ban teljesítik közzétételi kötelezettségeiket.

Az önkormányzatok a jogszabályok által előírt közérdekű adatoknak mindössze a 17 százalékát töltik fel a honlapjukra. Ne hagyjuk ezt szó nélkül! Hogy mit lehet tenni? Mindent megtudhat a témáról, aki eljön az eDemokrácia Műhely által szervezett Legyen a Mi önkormányzatunk is Üvegfalu! című, ingyenes tréningre 2015. december 14-én, amelyet Madarász Csaba tréner tart.

Több mint háromszáz megvizsgált önkormányzat között egy sem akadt, amelyik maradéktalanul teljesítette volna törvényi kötelezettségét és teljes körűen közzé tette volna a működésére és gazdálkodására vonatkozó kötelező közérdekű adatokat - derült ki az eDemokrácia Műhely 2015. november 26-án tartott konferenciáján, ahol többek között ismertettük önkormányzati kutatásunk eredményeit. Eszerint a mintegy háromszáz település átlagosan mindössze a 17 százalékát publikálja a törvényileg előírt összes adatnak.