Hosszas küzdelem után megszületett Pesterzsébeten az új átláthatósági szabályozás!


2015. március 12-én új átláthatósági szabályozás született Pesterzsébeten, amelynek egyik kezdeményezője és motorja Völgyesi Krisztián, a 4K! pesterzsébeti önkormányzati képviselője volt.

A szabályozásnak köszönhetően Pesterzsébet honlapján hamarosan elérhetőek lesznek többek között: a nettó 200 eFt-ot meghaladó szerződések adatai  a köztulajdonban álló gazdasági társaságok vezetőinek vagyonnyilatkozatai, juttatásai,  valamint a korábbi költségvetések (tervezet és valós számok), zárszámadások indoklással, egymással összevethető módon, táblázatos formában, emellett közérthető módon, vizualizált formában is - olvasható Völgyesi Krisztiánnak az Ez a minimum az önkormányzatokban! portálon megjelent beszámolójában.

 I. A KEZDEMÉNYEZÉS A történet még 2014 őszén, az önkormányzati választás kampányában kezdődött.  Négy szervezet, a K-Monitor, az Átlátszó.hu, a Political Capital és a TI Magyarország kezdeményezésére csatlakoztam az EZ A MINIMUM programhoz, és vállaltam, hogy a képviselő-testületbe jutván mindent elkövetek az önkormányzat átláthatósága érdekében. Ehhez a programhoz a bejutott képviselők közül Mach Péter csatlakozott, aki annak a PM-nek a tagja, amelyik Zuglóban elsőként terjesztett be és fogadott el új átláthatósági rendeletet. Péter fogta ezt a zuglói rendeletet és számomra érthetetlen okokból megcenzúrázva nyújtotta be a hivatal felé. A kihagyott paragrafusok közül a legszembetűnőbb a költségvetés és a zárszámadás közzétételét szabályozta. Úgy éreztem, ideje beavatkoznom, ezért módosító indítványt nyújtottam be, amellyel a kicenzúrázott részeket kívántam visszatetetni a rendeletbe. Ahány település, annyi jegyző, és ahány jegyző, annyi jogértelmezés született az országban a beadvánnyal kapcsolatban.  Nálunk ilyen válasz született a beadványra: „A fentiek alapján álláspontom szerint a közzétételi szabályok elfogadása nálunk nem képviselő-testületi hatáskör, így a rendeletben történő szabályozásnak nincs jogszabályi alapja. Az Alaptörvény idézett rendelkezése és az Infótv. együttes értelmezése alapján a közérdekű adatok közzétételéről szóló szabályok köre nem tartozik önkormányzati rendeletalkotási körbe.” Rutinosabb képviselőtársam ezért úgy döntött, hogy egy olyan határozati javaslatot terjeszt be, hogy a rendelettervezetben megjelölt célok megvalósítását végezze el a hivatal a jogszabályoknak megfelelően. A beadványt a helyi összefogás képviselői és jómagam is aláírtam, a testület pedig egyöntetűen elfogadta.  

II. A MEGVALÓSULÁS Március elején a hivatal illetékesei megkerestek azzal, hogy egyeztessünk a beadványról, ami a következőképpen zajlott: elküldték a véleményüket, továbbítottam a K-Monitor felé, visszaírtak, személyesen egyeztettünk, küldték a javaslatot, továbbküldtem, visszaírtak, visszaírtam, elfogadták, megbeszéltük bizottságin, átbeszéltük személyesen. A végeredmény egy egész korrekt határozati javaslat lett, amiből technikai okból hiányoztak a költségvetésről és a zárszámadásról szóló részek, ugyanis azok megvalósításának részleteit még nem sikerült eldöntenünk.


A teljes cikk elérhető az Ez a minimum az önkormányzatokban! portálon