Fizetőssé tették az adatigénylést: veszélyben az átláthatóság


Az ellenzék éles kritikája ellenére gyorsított eljárással szavazta meg az Országgyűlés az információs önrendelkezésről szóló törvény módosítását. A vitatott javaslat lehetővé teszi, hogy a közérdekű adatokat kezelő szervek - köztük az önkormányzatok is - az adatigénylőkkel fizettessék meg az adatigénylés teljesítésével összefüggő munkaerő-ráfordítás költségét.

Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára a költségekről szólva kijelentette: a munkadíj csak a munka aránytalan mértéke esetén lesz megfizettethető, ezt a mértéket pedig az adatkezelőnek kell bizonyítania. A szellemi tulajdon kiadása azért korlátozható, hogy abból más gazdasági hasznot ne húzhasson.

A jogorvoslatot a vitás esetekben az Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, valamint a bíróság látja el - szögezte le azokra a bírálatokra, amelyek szerint az előterjesztő nem tett eleget az Alkotmánybíróság által szabott feladatoknak.

Négy civil szervezet is tiltakozott az információszabadságról szóló törvény módosítása ellen, szerintük a közérdekű adatigénylés "fizetőssé tételével" az adatkezelők leküzdhetetlen akadályt gördíthetnek a közérdekűadatok megismerésének útjába – tartalmazza a Transparency International Magyarország, a K-Monitor, az Átlátszó.hu és az Energiaklub által jegyzett közlemény.

A szervezetek levélben fordultak Trócsányi László igazságügyi miniszterhez, Péterfalvi Attilához, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökéhez és a parlamenti képviselőkhöz, hogy megakadályozzák a közérdekűadatok megismerhetőségének "újabb korlátozását".

Ismertetésük szerint a törvénymódosítással a kormány lehetővé tenné, hogy a közérdekű adatokat kezelő szervek az adatigénylőkkel fizettessék meg az adatigénylés teljesítésével összefüggő munkaerő-ráfordítás költségét. Erre akkor lenne lehetőség, ha az adatigénylés teljesítése a közérdekű adatot kezelő szerv alaptevékenységének ellátásához szükséges munkaerőforrás aránytalan mértékű igénybevételével jár.

A közleményben úgy értékelték: ezen határozatlan tartalmú korlátozó rendelkezések önkényes alkalmazásával az adatkezelők leküzdhetetlen akadályt gördíthetnének a közérdekű adatok megismerésének útjába. Ezáltal a javaslat az információszabadság ombudsmani védelmének felszámolását és a számlaszintű adatigénylés bevezetését követően újabb súlyos csapást mérne a közérdekűadatok hozzáférhetőségére - tették hozzá.

MSZP: a tolvajokat védi a törvény módosítása

Az MSZP szerint a tolvajokat védi, korlátozza a közérdekű adatokhoz való hozzájutást, újabb kormányzati korrupciós cselekmények elkövetését teszi könnyebbé az információszabadságról szóló törvény kormány által kezdeményezett módosítása.

Bárándy Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának szocialista alelnöke azt mondta, vétek a demokrácia szabályai ellen az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény, továbbá egyes más törvények módosítása. Szerinte amellett, hogy korlátozza az állampolgári jogokat, alaptörvénysértő is.

Közölte, ha a törvényjavaslatot elfogadják, akkor Áder János köztársasági elnökhöz fordulnak, hogy ne írja alá azt, és kérjen normakontrollt arról az Alkotmánybíróságtól.

Bárándy Gergely szerint, a jövőben csak akkor adják ki a közérdekű adatokat, ha azért a kérvényező fizet, és nem csupán a fénymásolás költségét, hanem ezen munka elvégzéséért a munkatárs bérét is kifizeti.
Hozzátette: ez nem egy könyvtári szolgáltatás, hanem állampolgári jog, amelyet az alaptörvényben rögzítettek.

A demokrácia egyik alapelve az - folytatta - , hogy a közérdekű adatok megismerhetőek legyenek mindenki számára, hogy átlátható legyen az állami szféra.

Azon véleményének is hangot adott, azért módosítják a törvényt, mert a Századvégnek ki kellene adnia azokat a tanulmányokat, amelyek révén állami pénzt kapott.

A DK az Európai Bizottsághoz fordult

Az Európai Bizottsághoz (EB) fordult az információszabadságról szóló törvény javasolt, a közérdekű adatok megismerését megnehezítő módosítása miatt Molnár Csaba, a DK európai parlamenti képviselője - közölte a párt.

A Demokratikus Koalíció (DK) ügyvezető alelnöke szerint az indítvány egyedüli célja, hogy a kormány kibújhasson a nyilvánosság és az ellenőrizhetőség jogállami követelménye alól. A politikus azt akarja megtudni az EB-től, a közösségi jog lehetővé teszi-e, hogy uniós polgárokat ily mértékben elzárjanak választott kormányuk ellenőrzésének lehetősége elől - tudatták.

A DK hangsúlyozza, ezentúl az adatigénylőre hárulna az adatszolgáltatás minden költsége, a térítési díjat az adatszolgáltató egyoldalúan határozhatná meg, megtagadható lenne a jövőben meghozandó döntés előkészítését szolgáló adat kiadása, a szerzői jogilag védett anyagokba elég lenne csak betekintést engedni és nem kellene eleget tenni a névtelen és az ismételt adatigényléseknek.

Együtt: út a korrupcióhoz

Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint az információszabadságról szóló törvény javasolt módosítása, a közérdekű adatigénylések megnehezítése a korrupciónak biztosít utat.
Az ellenzéki párt alelnöke, Juhász Péter a fő problémák közé sorolta, hogy meg akarják szüntetni az igénylők anonimitását, és egyelőre nem ismert mértékben fizetőssé tennék az adatszolgáltatást.

Miután elfogadják a jogszabályt, az Együtt parlamenti és önkormányzati képviselői minden olyan adatot ki fognak kérni és ingyenesen hozzáférhetővé tesznek, amihez az állampolgárok nem tudnak hozzáférni - ígérte.

Szabó Szabolcs független képviselő arra kérte a köztársasági elnököt, hogy - ha a parlament elfogadja a törvénymódosítást -, ne írja alá azt. Ha Áder János mégis szignálja majd a jogszabályt, akkor utólagos normakontrollt kérnek az Alkotmánybíróságtól - jelezte.

LMP: gátlástalanul számolják fel az átláthatóságot

Az LMP szerint a kormányoldal "függönnyel akarja eltakarni a közpénzek útját", és botrányos módon, gátlástalanul számolná fel az átláthatóságot az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény módosításával.

Schiffer András társelnök-frakcióvezető az igazságügyi miniszter javaslatáról szólva kijelentette: az előterjesztés a vizes VB és az olimpiai pályázattal kapcsolatban rosszhiszeműséget vált ki, "élünk a gyanúperrel, hogy a legnemesebb olimpiarendezési szándékok mögött is puszta lopási igény áll".

A társelnök kijelentette: az előterjesztés "biankó csekket" adna a hivatalok kezébe egy döntéshez felhasznált adat kiadásának visszautasítására. Lehetőséget biztosítana az igény elutasítására, ha az adatot a későbbiekben további döntések megalapozására is felhasználnák.
A politikus aggályosnak ítélte, hogy adatigényléskor nemcsak a másolási kiadások, hanem a munkaerő-ráfordítás költségét is felszámolnák a hivatalok, amelynek összegét önkényesen határozhatják meg, így előre nem kalkulálható.

A változtatás szerzői művek esetében lehetővé tenné, hogy ne adják ki azt, csupán betekintést biztosítsanak. Egy közérdekűadat vagy nyilvános, vagy nem az - szögezte le Schiffer András, hangsúlyozva: aki "közpénzre ácsingózik", vagyis állami szervnek készít tudományos művet, nincs abban a helyzetben, hogy rendelkezzen annak nyilvánosságra hozataláról - jegyezte meg, utalva a Századvég által készített tanulmányokkal kapcsolatos perek kimenetelére.

Localinfo/MTI